خانه / اخبار گردشگری / جاده جدید الاحداث سنگان بالا

جاده جدید الاحداث سنگان بالا

ه گزارش ميراث خبر معاون محيط طبيعي محيط زيست استان تهران با اشاره به لزوم اخذ مجوز براي راهسازي از سازمان محيط زيست و اداره منابع طبيعي مي گويد: اگرچه اين جاده در منطقه حفاظت شده قرار ندارد و اگر تخريبي صورت بگيرد از لحاط حقوقي منابع طبيعي اين مسئله را دنبال مي كند، اما متاسفانه اين مسئله باب شده كه افراد براي دسترسي به هزارمتر باغ در اتفاعات شمال تهران، افراد اقدام به احداث جاده مي‌كنند. كه اين خود تخريب محيط زيست، منابع طبيعي به دنبال دارد.

وي خواستار اعمال مديريت واحد در اين منطقه شد و افزود: در ارتفاعات شمال موارد زيادي از دست رخ مي‌دهد. ساختار البرز ساختار جواني است و اين گونه تخريب‌ها باعث فرسايش خاك و به هم ريخيتگي شبكه هيدرولوژي ارتفاعات مي‌شود كه در نتيجه بايد انتظارات جاري شدن سيل را داشت.

وي افزود: سازمان محيط زيست تنها به عنوان يك دستگاه ناظر عمل مي كند و معمولا در خارج از مناطق چهارگانه پرونده هاي تخريب و تصراف اراضي ملي كه از طرف محيط زيست مطرح مي‌شود از طرف مراجع غذايي مورد صدور راي قرار نگرفته و الزاما خواستار طرح دعوي از طرف منابع طبيعي هستند. اما اگر مديريت واحدي بر ارتفاعات شمال تهران صورت گيرد، مي‌توان جلوي تخريب منابع طبيعي و محيط زيست را گرفت.

هفته گذشته برخي ساكنان منطقه سولقان اقدام به احداث جاده اي از ده سنگان به سمت قله پهنه حصار كردند كه با دخالت اداره منابع طبيعي اين جاده سازي متوقف شده است. اين جاده سازي با تخريب درختان و منابع طبيعي منطقه همراه بود.

به گفته عباس محمدي رئيس انجمن كوهنوردان اين اقدام به بهانه دسترسي به باغ‌هاي ميوه انجام شده اين درحالي است كه باغ‌هاي مذكور آنچنان محصولي ندارند كه كشيدن جاده براي استفاده از محصول آنها صرفه اقتصادي داشته باشد. بلكه تنها توجيه راهسازي و كشيدن جاده ماشين‌رو در آن منطقه استفاده زمين‌خواران و تبديل منابع طبيعي به شهرك‌هاي ويلايي است.

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !