خانه / اخبار گردشگری / در مدت 20 روز، سه شهر اسلامي، يك شهر اشكاني و 400 محوطه در سيستان شناسايي شدند

در مدت 20 روز، سه شهر اسلامي، يك شهر اشكاني و 400 محوطه در سيستان شناسايي شدند

در بررسي باستان‌شناختي سيستان، سه شهر دوره‌ي اسلامي، يك شهر اشكاني و بيش از 400 محوطه شناسايي شدند.

يكي از سرپرست‌هاي هيات بررسي روشمند سيستان در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين مطلب توضيح داد: پس از 20 روز از آغاز كار پيمايش ميداني و پيمايش يك‌هزار و 500 كيلومتر مربع، سه شهر دوره‌ي اسلامي كه از سده‌ي شش تا نهم هجري قمري مسكوني بوده‌اند و بقاياي يك شهر اشكاني و بيش از 400 محوطه شناسايي شدند.

سيدرسول موسوي‌حاجي با بيان اين‌كه به‌طور ميانگين، در هر چهار كيلومتر مربع با يك محوطه‌ي باستاني مواجه شديم، اظهار داشت: قديمي‌ترين دوره‌اي كه اين محوطه‌ها به آن تعلق دارند، در نيمه‌ي شرقي سيستان و به دوره‌ي اشكاني مربوط است و جديدترين آن‌ها نيز به قرن نهم هجري قمري تعلق دارد.

وي درباره‌ي اين‌كه چرا محوطه‌هاي قديمي‌تر از دوره‌ي اشكاني يا جديدتر از قرن نهم هجري قمري تاكنون يافت نشده‌اند، بيان كرد: نخست اين‌كه هنوز بررسي‌ها به‌طور كامل انجام نشده‌اند و حدس مي‌زنيم، با توجه به اطلاعاتي كه در منابع تاريخي ذكر شده‌اند و شرايط طبيعي حاكم بر سيستان در دوره‌هاي مختلف، آثار مربوط به دوران پيش از تاريخ نبايد در اين منطقه وجود داشته باشند. البته اين براساس تعداد آثار يافت‌شده‌ي مربوط به بازه‌ي زماني كه مطرح شد نيز به ذهن خطور مي‌كند؛ ولي معتقديم آثار مربوط به پيش از تاريخ و آغاز دوره‌ي تاريخي را در جنوب سيستان بايد جست‌وجو كرد، زيرا وضعيت روخانه‌ي هيرمند و جريان آن در منطقه‌ي سيستان در دوران پيش از تاريخ بيشتر در جبهه‌ي جنوبي سيستان بوده است.

موسوي‌حاجي درباره‌ي شهرهاي شناسايي‌شده، توضيح داد: شهر اشكاني بقايايي به‌شكل تپه‌هاي به‌هم پيوسته دارد كه فضاي وسيعي را نيز تشكيل مي‌دهند و بقاياي سه شهر ديگر نيز شامل تپه‌هاي كوتاه و بلند و آثار متعدد معماري است.

او با اشاره به اين‌كه تقريبا هيچ‌كدام از آثار شناسايي‌شده به مرحله‌ي ثبت نرسيده‌اند، افزود: پس از شناسايي و مطالعه، براي ثبت آن‌ها نيز اقدام مي‌شود، گرچه تاكنون كسي از وجود بخش عمده‌اي از اين آثار اطلاع نداشته است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه سيستان و بلوچستان همچنين گفت: بخش عمده‌اي از دشت سيستان، بويژه نيمه‌ي شرقي آن شامل روستاها و زمين‌هاي كشاورزي زياد است. بسياري از اين محوطه‌هاي شناسايي‌شده در زمين‌هاي كشاورزي و در اختيار مالكان خصوصي قرار دارند و بخشي از آن‌ها به‌دليل نبود اطلاع و شناخت مردم از وجود و اهميت‌شان تخريب شده‌اند. در اين راستا، هيات باستان‌شناختي علاوه بر بررسي، تلاش مي‌كند كه زمينه‌ي حفاظت را با توضيح اهميت اين آثار و محوطه‌ها براي مردم ايجاد كند كه تاكنون در اين زمينه موفق بوده است.

موسوي‌حاجي با تاكيد بر اين‌كه با شناسايي سه شهر اسلامي، يك شهر اشكاني و 400 محوطه در اين مدت، اين مساله ثابت مي‌شود كه سيستان به حق بهشت باستان‌شناسان است، اضافه كرد: مرحله‌ي نخست كار در نيمه‌ي شرقي سيستان انجام مي‌شود كه به‌نظر مي‌رسد، تا پايان آبان‌ماه به طول انجامد و پس از آن، گزارش مرحله‌ي نخست در 10 جلد منتشر مي‌شود.

منبغ: خبرگزاری ایسنا

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !