خانه / پزشکی در سفر / ديابت و مسافرت

ديابت و مسافرت

ديابت و مسافرت

وسايل مورد نياز هنگام مسافرت

 1. انسولين مورد نياز و قرص مصرفي براي تمام مدت سفر
 2. سرنگ هاي تزريق انسولين
 3. در صورتي كه گلوكومتر داريد، لانست (تيغ مخصوص) براي نمونه گيري و نوارهاي آزمايش قند خون
 4. نوارهاي آزمايش قند و كتون ادرار
 5. قند حبه اي، نبات، بيسكويت و آب ميوه براي درمان كاهش احتمالي قند خون
 6. ميان وعده هاي مناسب براي چند روز (مانند ميوه و ساندويچ كوچك)
 7. ساير داروهاي مصرفي

هميشه مقداري انسولين و قرص خود را به صورت اضافي در جاي جداگانه اي همراه داشته باشيد تا در صورت گم شدن ساير وسايل دچار مشكل نشويد. در صورتي كه در طي سفر دچار تهوع و استفراغ (بيماري حركت) مي شويد، از پزشك خود بخواهيد داروي لازم را برايتان تجويز كند.

نگهداري و حمل انسولين در مسافرت:

انسولين را تا يك ماه در دماي طبيعي اتاق مي توان نگهداري كرد، از اين رو در سفر به مناطق معتدل نيازي به نگهداري انسولين در يخچال نيست. طي مسافرت مراقب باشيد كه شيشه انسولين در معرض نور مستقيم آفتاب قرار نگيرد. از قرار دادن آن پشت شيشه عقب اتومبيل يا كنار پنجره آفتاب گير خودداري كنيد. بهتر است انسولين درتاريكي نگهداري شود.

انسولين در اثر حرارت زياد يا يخ زدن صدمه مي بيند، به همين علت نبايد انسولين در قسمت جايخي يخچال قرار داده شود.

در صورت فاسد شدن انسولين، نوع شفاف آن (كريستال)كدر مي شود و نوع شيري رنگ (ان پي اچ) نيز يكنواختي خود را از دست مي دهد و به صورت دانه دانه به ديوارة شيشه مي‏چسبد. اگر انسولين در معرض نور خورشيد قرار گرفته باشد، گاه تغيير رنگ قهوه اي نشان ميدهد كه در اين موارد نبايد از آن استفاده كنيد.

طي مسافرت بهتر است انسولين را در كيف دستي خود حمل كنيد نه در چمداني كه به قسمت بار مي سپارد. اين نكته به ويژه در مسافرت با هواپيما اهميت دارد؛ زيرا كه در ارتفاع بالا ممكن است انسولين در قسمت بار هواپيما يخ بزند.

تغذيه

ورزش يا افزايش ساير فعاليت ها طي سفر ممكن است باعث كاهش قند خون شود. از سوي ديگر تنش (استرس)، نشستن طولاني و عدم فعاليت در مسافرت ممكن است باعث افزايش قند خون گردد. در صورت امكان قند خون را با فواصل كمتري وارسي (چك) كنيد.

مقادير زيادي غذاهاي حاوي كربوهيدرات را به صورت بسته بندي در كيف دستي خود داشته باشيد به گونه اي كه به راحتي در دسترس باشد. به خاطر داشته باشيد كه هميشه مسافرت طبق برنامه پيش نمي رود. ممكن است ساعتها در ترافيك بمانيد يا دچار مشكلات ديگر در جاده شويد و يا قطار، كشتي يا هواپيماي شما تأخير داشته باشد و يا ممكن است مغازه يا رستوران مناسبي پيدا نكنيد، بنابراين هرچه ميان وعده هاي مناسب با خود برداريد كمتر دچار عارضه خواهيد شد.

در بيشتر كشورها چاي، قهوه و شيشه هاي آب نوشيدني در دسترس هستند. از مصرف نوشيدني هاي شيرين شده جز در مواقع افت قند خون خودداري كنيد.

در مسافرت با كشتي يا هواپيما بهتر است از غذاي معمولي استفاده كنيد و در خواست غذاي ديابتي ننماييد زيرا غذاي معمولي اغلب مناسب بوده، در حالي كه غذاي ديابتي ممكن است كربوهيدرات كمي داشته باشد.

مراقبت از پاها

در صورتي كه خونرساني به پاها خوب بوده و مشكل خاصي نداريد كافي است فقط به صورت روزانه پاهايتان را وارسي كنيد. اگر قصد داريد براي مسافرت كفش جديدي بخريد، مواضب باشيد كه كاملاٌ راحت و اندازه باشد وقبل از شروع مسافرت آن را امتحان كنيد. از پا برهنه راه رفتن بپرهيزيد. در كنار دريا از دمپايي پلاستيكي استفاده كنيد و در هنگام شنا جورابهاي شنا بپوشيد. از آفتاب سوختگي به ويژه در پا جلوگيري كنيد.

اگر پاهايتان اختلال خونرساني داشته يا احساس بي حسي داريد علاوه بر رعايت نكات فوق، به خاطر داشته باشيد كه:

اگر پوستتان خشك است از كرم مرطوب كننده استفاده كنيد؛ به پاشنه پاها دقت خاصي داشته باشيد، اگر پاهايتان عرق مي كنند، با دستمال يا پنبه آنها را خشك كنيد، بعد از شنا نيز پاها را خشك نماييد (به ويژه لاي انشگتان را). هر روز پاهايتان را از نظر وجود زخم، تورم يا تغيير رنگ معاينه كنيد. در صورت وجود هر مشكل به پزشك مراجعه نماييد. هر تاول كوچك، بريدگي يا خراشيدگي را با ماده ضدعفوني كننده تميز و پانسمان كنيد.

مسافرت به مناطق خيلي گرم

در مسافرت به مناطق خيلي گرم بهتر است انسولين در يخچال نگهداري شود. طي مسافرت به مناطق خيلي گرم از كيسه يخ و يا فلاسك حاوي يخ استفاده نماييد. در اين موارد از تماس مستقيم انسولين با يخ جلوگيري كنيد. مي توانيد شيشه انسولين را از جعبه مقوايي خارج و در يك پارچه مرطوب بپيچيد. در صورت عدم دسترسي به اين وسايل انسولين را در پارچه خيسي گذاشته و با خود حمل كنيد. اما به خاطر داشته باشيد حتي در مناطق خيلي گرم مي توان انسولين را تا شش ماه نگهداري كرد اما ممكن است اثر دارو كاهش يابد كه در اين صورت با اندازه‏گيري قند خون مي توانيد به اثر انسولين مصرفي پي ببريد.

در آب و هواي خيلي گرم انسولين از محل تزريق سريعتر جذب مي شود، از اين رو باعث افت قند خون مي گردد، بنابراين قند خون خود را به طور مرتب وارسي كنيد. هيچگاه مدت طولاني در آفتاب نمانيد.

دراز كشيدن طولاني در ساحل آفتابي ممكن است قند خونتان را بالا ببرد. اگر قند خونتان بالاست، ممكن است با حضور در يك منطقه گرم سريع آب بدن خود را از دست بدهيد. از اين رو حتماٌ مقدار زيادي مايعات غيرشيرين بنوشيد. جهت جلوگيري از آفتاب سوختگي، از كرم هاي ضدآفتاب استفاده نماييد.

مسافرت به مناطق خيلي سرد

در آب و هواي خيلي سرد، انسولين كندتر جذب مي شود. انرژي مورد استفاده در هنگام لرزيدن در هواي سرد باعث افت قند خون مي شود.

اگر در آب و هواي سرد قرار گرفتيد و اشكال خونرساني يا بي حسي در پا پيدا كرديد حتماٌ مراقب يخ زدگي باشيد. نوارهاي آزمايش قند خون را در دماي اتاق قرار دهيد چرا كه در هواي سرد ممكن است قند خون را به طور كاذب كمتر از معمول نشان دهند.

مسافرت به ديگر كشورها

مسافرت به كشورهاي شمال يا جنوب ايران (از جمله عربستان مشكل خاصي ايجاد نمي‏نمايد اما در مسافرت به شرق يا غرب به دليل تغيير ساعات روز، بايد مصرف انسولين و قرص در صورت لزوم تغيير يابد.

در صورتي كه اختلاف ساعت كشور مقصد با كشور خودمان كمتر از 4 ساعت باشد (از جمله سفر به كشورهاي همسايه، كشورهاي اروپايي مانند فرانسه، آلمان و…) به تغيير خاصي نياز نيست.

دقت كنيد كه در مسافرت به شرق روزها كوتاهتر مي شود و مقدار انسولين و كربوهيدرات مورد نياز كاهش مي يابد اما در مسافرت به غرب روزها طولاني تر مي گردد و ممكن است شما به وعده غذاي اضافي و انسولين بيشتري نيازمند باشيد.

اغلب غذاهايي كه در هواپيما داده مي شود كافي است ولي بهتر است چند ميان وعده همراه داشته باشيد تا در صورت تأخير در زمان ارئه غذا، آنها را مصرف نماييد.

بيمار شدن حين مسافرت

در صورت بروز بيماري حاد ممكن است قند خون افزايش يابد، بنابراين در اين موارد اندازه گيري قند خون ضروري است. اگر بيماري شما 2-1 روز طول كشيده يا همراه با استفراغ و اسهال باشد، ممكن است نيازمند تغيير درمان قبلي يا داروهاي اضافي باشيد. در اين موارد حتماٌ كتون ادرار را نيز (اگر وابسته به انسولين هستيد) بررسي كنيد. در صورت وجود كتون در ادرار، سريع به پزشك مراجعه نماييد. طي دوره بيماري به هيچ وجه نبايد مصرف انسولين يا قرص را قطع نماييد. در صورت وجود بي اشتهايي و يا استفراغ، مواد غذايي را به صورت مايعاتي مانند سوپ، آب ميوه، يا شير جايگزين كنيد تا دچار كاهش قندخون نشويد. براي جلوگيري از اتلاف آب بدن مقدار فراواني مايعات بدون قند بنوشيد.

رانندگي و ديابت

در مورد رانندگي بيماران ديابتي منعي وجود ندارد اما به منظور حفظ سلامت خودتان و نيز افراد جامعه رعايت نكات زير ضروري است:

1- هنگام دريافت گواهينامه رانندگي، حتماٌ بيماري خود را ذكر كنيد. همچنين در زمان بيمه كردن خودروي خود، طرف قرارداد بيمه را نيز از اين امر مطلع سازيد.

2- بيماران ديابتي وابسته به انسولين نمي توانند به عنوان راننده تاكسي، اتوبوس و نيز به عنوان راننده ماشين هاي سنگين فعاليت نمايند.

3- مراقبت هاي لازم براي پيشگيري از كاهش قندخون طي رانندگي را رعايت كنيد.

4- بيماران ديابتي درموارد زير نمي توانند رانندگي كنند:

الف) حملات شديد يا مكرر افت قندخون

ب) نداشتن علامتهاي هشدار دهنده افت قند خون

ج) عدم توانايي در درمان سريع افت قندخون يا عدم مراجعه منظم به پزشك جهت

كنترل قندخون

د) آسيب هاي چشمي ناشي از ديابت مانند كاهش ديد

ه) آسيب شديد عصبي ناشي از ديابت

به منظور پيشگيري از افت قندخون حين رانندگي، رعايت نكات زير توصيه مي شود:

 1. اگر انسولين مصرف مي كنيد قبل از شروع رانندگي غذا يا ميان وعده خود را مصرف نماييد و در صورت امكان (در دسترس داشتن گلوكومتر) قند خونتان را بررسي كنيد.
 2. در مسافرتهاي طولاني هر دو ساعت توقف كنيد و ميان وعده خود را مصرف نماييد.
 3. هيچگاه در زماني كه وضعيت كنترل قندخونتان ثابت نيست رانندگي نكنيد. پس از انجام ورزش يا فعاليت جسمي بيش از معمول كه قندخون پايين مي افتد يا هنگام غروب كه از محل كار بر مي گرديد، نمونه چنين زمان هايي هستند.
 4. هيچگاه عجله نكنيد.
 5. هميشه در اتومبيل خود مواد غذايي مانند قند، نبات، بيسكويت يا آب ميوه داشته باشيد.
 6. هرگاه متوجه نخستين علامتهاي كاهش قندخون شديد، به سرعت توقف كنيد و مواد غذايي كافي ميل نماييد تا علامت ها از بين بروند. طي اين مدت از خودروي خود خارج نشويد.
 7. پس از اطمينان كامل از بهبود حالتان رانندگي را ادامه دهيد (حداقل 20 دقيقه بعد يا پس از رسيدن قندخون به بالاي 110 ميلي گرم در دسي ليتر)
 8. هيچگاه قبل يا طي رانندگي الكل ننوشيد. مصرف الكل علاوه بر كاهش تمركز در تمام افراد، در فرد ديابتي مي تواند افت شديد قندخون ايجاد نمايد.

مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم

نظرات بسته اند

برو بالا !