خانه / اخبار گردشگری / رونمايي از بزرگترين فرش دستباف جهان

رونمايي از بزرگترين فرش دستباف جهان

دو ميليارد و 200 ميليون گره بستيم، شش هزار و 500 كيلومتر در روزهاي چله كشي دار قالي دويديم و در سه ميليون نفر ساعت كار 38 هزار كيلو الياف را در 25 رنگ به هم تنيديم و طرح‌هاي افشان و ترنج‌ها را در هم آميختيم تا شش هزار متر مربع هنر (فرش) صادر كنيم.

به گزارش خبرنگار بازرگاني ايسنا، وزير بازرگاني و معاونانش و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و دستندركاران فرش دستباف كشور در مراسم رونمايي از بزرگترين فرش دستباف جهان در مصلاي تهران گرد‌هم آمده بودند تا 12 و نيم ماه تلاش 1200 بافنده نيشابوري را نظاره‌گر باشند.

فرشي كه به گفته بصام ـ مديرعامل شركت سهامي فرش ايران ـ اگر يك نفر مشغول بافت آن مي‌شد 375 هزار روز يعني 1250 سال بايد كار مي‌كرد تا اين هنر را بيافريند.

وي گفت: عمليات پشتيباني اين هنر شش هزار متري معادل 135 سال كار يك فرد برآورد شده و در مجموع بايد يك فرد براي چنين كار عظيمي 1385 سال وقت صرف كند.

مي‌گفتند اگر گره‌هاي فرش را بازكرده و در كنار هم قرار دهيم مي‌توانيم چندين دور، دور كره زمين بپيچيم و كلاف درست كنيم.

بصام درباره نحوه رنگرزي اين فرش عنوان مي‌كرد كه الياف بكار برده شده در اين فرش در 140 مرتبه رنگرزي شده‌اند اما رنگ‌ها هيچ تفاوتي با هم نداشته‌اند كه پديده‌اي بي‌نظير محسوب مي‌شود.

مي‌گفت طراحي فرش شش هزار متري هشت ماه طول كشيده و پس از 12 بار طراحي، طرح دوازدهم مورد قبول مشتري قرار گرفته است، طرحي كه نام آن افشان بوده و گل‌ها به صورت پراكنده و زيبا با خطوطي داخل فرش طراحي شده است و پنج ترنج زيبا در درون زمينه سبزرنگ آن مشاهده مي‌شود كه دقيقا در زير گنبدهاي مسجد قرار مي‌گيرند و حاشيه فرش به رنگ طلايي است، اصطلاحا به عنوان حاشيه درباري از آن نام برده مي‌شود. طراحي و بافت فرش به گونه‌اي است كه وقتي نمازگذار بر روي آن قرار مي‌گيرد در طرح فرش گم نمي‌شود.

مديرعامل شركت سهامي فرش همچنين در اوصاف ديگر اين فرش خاطرنشان كرد كه براي ابوظبي فرشي براي تمامي سال‌ها بافته‌ايم، براي محراب مسجد نيز نقش بيضي طراحي شده كه دسته گل زيبايي در آن است. فرش در 9 قطعه بافته شده كه بزرگترين آن 5/5 تن وزن و 120 متر مربع مساحت دارد.

به گزارش ايسنا در ادامه مراسم رونمايي از بافت فرش شش هزار متر مربع مسجد شيخ زايد ابوظبي چند تن از دستندركاران بافت اين فرش از سوي وزيران فرهنك و ارشاد اسلامي و بازرگاني مورد تقدير قرار گرفتند.

فاطمه ملازم حسيني، كلثوم دشتي و زهرا كورهي دانا به عنوان بافنده، حسين محمودي و احمد خداياري به عنوان طراح، پورحاجيان و مجيد طلايي از دستندركاران رنگرزي از جمله افرادي بودند كه تقدير شدند.

وزير بازرگاني نيز در سخناني كوتاه كار بزرگ مردان و زنان ايراني را ستود و گفت: اين كار بزرگ از سوي كساني رقم خورده است كه ساكن روستاهاي اطراف نيشابورند لذا معتقديم تلاش اين هنرمندان متدين بيانگر اصالت و سابقه ديرينه فرش در ايران است.

اين فرش كه قرار است با دو هواپيماي باربري به ابوظبي منتقل شده و رفوگران فرش ايران در مدت بيش از دو ماه اقدامات نصب اين فرش را انجام دهند بر اساس قراردادي بيش از هشت و نيم ميليون دلار بين شركت فرش ايران با يكي از شيوخ اماراتي براي مسجد شيخ زايد بافته شده است.

منبع: خبرگزاري ايسنا

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !