خانه / گزارش سفر به سایر کشورها / سال86 / سفر از آبردین به Isle of Skye – اسکاتلند

سفر از آبردین به Isle of Skye – اسکاتلند

ساعت ۹:۳۰ صبح روز شنبه ، ۳۱ شهریور ۸۶، ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۷ از آبردین به همراه ۱۴ نفر از دوستان ایرانی در آبردین به سمت Isle of Skye حرکت کردیم. Isle of Skyeیکی از جزایر اسکاتلند است.  برای حمل و نقل از یک مینی بوس ۱۵ نفره استفاده کردیم تا در تمام مسیر با هم باشیم.

برای رسیدن به Isle of Skye از آبردین که در شمال شرق اسکاتلند واقع شده باید به سمت غرب حرکت کنیم. برای این منظور باید از جاده های A96 ، A82 و A87 عبور کنیم. در طول مسیر از شهرهای Inverurie ، Elgin ، Nairn و Inverness عبور می کنیم.

در اسکاتلند دو سری مجموعه جزایر وجود دارد. Inner Hebrides و Outer Hebrides

                                   386px-Hebridesmap

مجموعه جزایر Inner Hebrides در سواحل غربی اسکاتلند قرار دارند و Ouer Hebrides در شمال غربی این جزایر واقع شده اند.

محلی که ما به آنجا رفتیم ، Isle of Skye ، شمالی ترین جزیره در Inner Hebrides  است و دارای مساحتی برابر با ۱۶۵۶ مترمربع می باشد.

مهمترین شهر آن که به عنوان پایتخت هم شناخته می شود به نام Portree است. این جزیره توسط پلی به نام Skye Bridge به اسکاتلند متصل شده است و یکی از راه های حمل و نقل بین جزیره و اسکاتلند است. این پل در سال ۱۹۹۵ آماده و قابل استفاده شده است.

                                 800px-Skye_Road_Bridge

بعد از حدود ۱٫۵ ساعت رانندگی ، یک توقف کوتاه داشتیم. مناظر طبیعت در طول مسیر بسیار زیبا هستند و از خستگی در ماشین جلوگیری می کنند.

بعد از عبور از شهر Inverness که حدودا در وسط مسیر قرار دارد به دریاچه زیبای Loch Ness رسیدیم. این دریاچه در جنوب غربی Inverness قرار گرفته و دومین دریاچه از نظر مساحت در اسکاتلند است. (در حدود ۵۶۰۰ کیلومتر مربع) ولی با توجه به عمق زیادی که دارد ، بزرگترین دریاچه از نظر حجم می باشد. عمیق ترین نقطه این دریاچه حدود ۲۳۰ متر است. یکی از جاذبه های توریستی این دریاچه موجودی است که گفته می شود در آن زندگی می کند به نام Nessie. در تاریخچه آن آمده است که  St Columba در قرن ۶ میلادی این موجود را دیده است. هر چند که هیچگونه شواهدی از دیدن این موجود در حال حاضر وجود ندارد!.

بعد از دیدن مناظر دریاچه به حرکت ادامه دادیم تا به یک قلعه به نام Eilean Donan در جاده A87 رسیدیم. این قلعه در دریاچه Loch Duich واقع شده است.

قلعه ابتدا در سال ۱۲۲۰ میلادی برای Alexander II ساخته شده است تا از حملات وایکینگ ها در امان بماند. در آپریل ۱۷۱۹ قلعه توسط نظامیان اسپانیایی اشغال و دوباره در ماه می همان سال توسط نیروی دریایی بریتانیا بازپس گرفته شده است. قلعه در سال ۱۹۱۲ و ۱۹۳۲ بازسازی شده است. در حال حاضر این قلعه دارای مالک است و خانواده این مالک بعضی مواقع در این قلعه کنار هم جمع می شوند.

بعد از بازدید قلعه به مسیر ادامه دادیم و حدود ساعت ۶ عصر به Isle of Skye رسیدیم.

برای خوابیدن محلی به نام BackPackers از قبل رزرو کرده بودیم. این محل روبروی Skye Bridge است و دارای اتاق با تخت های دوطبقه می باشد و محل مناسبی برای اسکان در شب است.

برای شام به یک رستوران در همان محل رفتیم و بعد از خوردن شام به BackPackersبرگشتیم.

برنامه روز بعد  حرکت در دور جزیره بود. برای همین منظور وسایل را جمع کردیم و بعد از خوردن صبحانه در همان نزدیکی ها ، سوار ماشین شدیم تا به  حرکت ادامه دهیم.

برای دور زدن جزیره از ساحل شرقی به سمت شمال حرکت کردیم تا جزیره را در خلاف عقربه های ساعت دور بزنیم.

در حدود ساعت ۱۱:۴۵ صبح به شهر Portree رسیدیم. این شهر دارای مناطق زیبا و دیدنی مخصوصا در بندر آن است که با وجود قایق های متفاوت در آب مناظر زیبایی را می توان دید.

                                         800px-Scotland_Portree

از Portree بعد از طی مسیر به سمت شمال، غرب و سپس جنوب به Dunvegan رسیدیم. در این منطقه یک قلعه با همین نام وجود دارد و در روبروی قلعه محلی برای استراحت وجود دارد. بعد از استراحت حدود ۲ ساعت و کشیدن قلیان! به حرکت ادامه دادیم. از این منطقه به سمت جنوب شرقی حرکت کردیم تا دوباره حدود ساعت ۵٫۵ عصر به Skye Bridge رسیدیم. در طول مسیر به یک آبشار زیبا برخورد کردیم که در نوع خود بسیار جالب و دیدنی بود.

در ادامه از Isle of Skye خارج شدیم و مسیر برگشت به سمت آبردین را طی کردیم و حدود ساعت ۱۲ شب به آبردین رسیدیم.

مسافت طی شده در طول مسیر در حدود ۲۰۰ مایل (۳۲۰ کیلومتر) از آبردین تا Isle of Skye و حدود ۱۴۲ مایل (۲۳۰ کیلومتر) دور جزیره است که در مجموع حدود ۵۴۰ مایل (۸۷۰ کیلومتر) را طی کردیم.

            ماهان ادیب

کانون گردشگران جوان ایران

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !