سفر به غرب تركيه

گزارش سفر به غرب تركيه

8/6/86 پنج شنبه

هواپيما ساعت22:10 دقيقه به وقت تهران از فرودگاه تهران حرکت کرد و حدود ساعت 1:30 به وقت استانبول به فرودگاه سابي ها در استانبول رسيد. فرودگاه بين المللي سابي ها حدود 40 کيلومتر از مرکز شهر استانبول فاصله دارد.

آرش حسينيون در فرودگاه منتظر ما بود و طبق برنامه يک اتومبيل وَن هيونداي starixکرايه كرده بود. وقتي آرش را در فرودگاه ديديم مشغول صحبت با پليس بود و در اولين برخورد گرفتار بازرسي ويژه نيروهاي امنيتي تركيه شديم.پاسپورتها به دقت چك  و وسايل كنترل شدند. پس از ورود به شهر استانبول در دکه ساندويچي شام مختصري خورديم و به هتلي (هتل پرن) که آرش رزرو کرده بود رفتيم.

9/6/86 جمعه

صبح ابتدا به سمت شهر قديمي استانبول رفتيم.بازار بزرگ قديم استانبول نخستين جايي بود كه بازديد كرديم اين بازار شبيه بازارهاي مسقف قديمي خودمان داراي تيمچه و راسته بود.

img_9440

بناي مشهور ايا صوفيا در محوطه ميدانگاهي بزرگي قرار دارد. اين بنا که ابتدا کليسا بوده و به هاگيا کليسا يا کليساي  حکمت مقدس شهرت داشته است، درفاصله سال هاي 532 تا 537 بنا شد.اين بنا گنبدي به قطر 31 متر دارد که ارتفاع آن از سطح زمين 56متر است. پس از پيروزي عثماني ها اين کليسا به مسجد تغيير کاربري داد و در اين زمان بود که 3مناره ديگر  در سه ضلع ديگر اين بنا ساخته شد.و به اين دليل ما يکي از مناره ها را که قبلا محل نصب ناقوس کليسا بوده را با رنگي متفاوت از سه مناره ديگر مي بينيم. پس از ورود به محوطه مسجد و پرداخت 10لير به عنوان وروديه وارد حياط مسجد مي شويم.

img_9493

سپس به هشتي بزرگي وارد شده و با گذر از آن وارد محوطه اصلي و گنبد مي شويم. اين بنا از سنگ هاي مرمر با رنگ هاي متفاوت سفيد، قرمز رگه رگه، مرمر زعفران رنگ و مرمر سفيد رنگ ساخته شده است.پنجره هايي که در اين بنا قرار دارند علاوه بر تامين نور کافي، زيبايي خاصي به فضاي دروني داده است.لوحه هاي بزرگي به اسامي الله،محمد،عمر،عثمان،علي،حسن،ابوبکر و حسين بر ديوارهاي مسجد نصب شده است.طبقه دوم مسجد که توسط دالاني پر پيچ و خم با شيبي اندک از داخل هشتي ورودي ساختمان مي توان به آن جا رسيد دور تا دور فضاي داخلي مسجد را فراگرفته است. موزاييک ها براق دوره بيزانسي که در دوره اسلامي روي آن ها با گچ پوشانده شده بود و اينک در معرض ديد عموم قرار دارد، اثري بسيار زيبا و ارزشمند است.بازديد از مجموعه اياصوفيه به 2 ساعت زمان نياز دارد.

img_9460 img_9467

پس از خروج از مسجد ايا صوفيه وارد ميدان ايا صوفيه شده و پس از گذر از پارک سلطان احمد از مقبره سلطان احمد و ديگر سلاطين عثماني ديدن مي کنيم.

مسجد سلطان احمد يا همان مسجد آبي -که دليل اين نام وجود کاشي هاي آبي رنگ در طراحي داخلي آن است- را در روز جمعه بازديد شد يعني همان زماني که مسجد پر بود از نمازگزاراني که براي نماز جمعه در داخل مسجد نشسته بودند.چيزي که جلب توجه مي کرد دقت و توجه مردم به سخن هاي سخنران بود.

فضاي مسجد، فضاي بزرگي است که با چراغ هاي قنديل مانندي که از سقف آويزان هستند روشن شده است. اين مسجد  که 6مناره دارد به دستور سلطان احمد در سال1609 تا 1616 ميلادي ساخته شده است ودر حال حاضر بزرگترين مسجد استانبول است.

img_9500

در قسمت غربي مسجد سلطان احمد ميل تئودوزيوس که قديمي ترين يادمان در استانبول است ، قرار دارد. اين ميل سنگي که قدمت آن به 1500 سال قبل از ميلاد برمي گردد در مصر ساخته شده است، روي آن با خط مخصوص مصري تصاويري به چشم مي خورد. اين ميل در سال 390 ميلادي از مصر به اين مکان آورده شده است. در قسمت جنوبي اين ميل و در درون سوراخي بر روي زمين ستوني مارپيچي و فلزي قرار دارد که گفته مي شوداين ستون از ذوب اسلحه هايي ساخته شده که در يکي از جنگ هاي ايران و روم، روميان از ايرانيان به غنيمت گرفته بودند (حدود قرن چهارم). در مجاورت اين ستون نيز ميل سنگي ديگري قرار دارد که دو دوره بيزانس ساخته شده است.

Basilica cisternيکي از بناهاي تاريخي در نزديک ميدان ايا صوفيه است. اين بنا زير زميني به صورت آب انباري بزرگ با ستون هايي است که از آب سر بر آورده اند. اين آب انيار عظيم 140متر طول و 70متر عرض دارد. و از سطح زمين با 52 پله مي توان به کف آن رسيد. 336 ستون (12 رديف 28 تايي) درآن وجود دارد که تصوير هر ستون در آب نمايي بسيار ديدني به آن داده است. اين بنا را  متعلق به 527 تا565 ميلادي مي دانند ارتفاع هر ستون حدود 9متر است. در قسمتي از اين آب انبار دو پيکره سنگي که به نام مدوزا شناخته شده اند، قرار دارد، يکي به پهلو افتاده و ديگري کاملا سر و ته است. مدوزا که يکي از موجودات افسانه اي در يونان باستان بوده است دوشيزه اي زيبا بوده که خداي دريا (پوزئيدون) او را در پرستشگاه آتنا اغوا مي کند و آتنا که خشمگين شده است او را به شکل موجودی کريه به نام گورگون در مي آورد و در نهايت توسط قهرماني اساطيري به نام پرسئوس کشته مي شود و سر او جدا مي گردد ودو موجود افسانه ای به نام هاي پگاسوس و کريسائور از بدن او خارج مي شوند.وروديه اين محل 10 لير است. و براي بازديد حدود يك ساعت زمان نياز دارد.

img_9473 img_9474

در قسمت شرقي و شمالي مسجد ايا صوفيه کاخ توپکاپي قرار دارد که کاخ سلطان محمد فاتح بوده است اين کاخ حدود 500سال محل اقامت پادشاهان عثماني بوده  و پس از اعلام جمهوريت در سال 1924 توسط آتاتورک به صورت موزه درآمد. اين کاخ در مجاورت درياي مرمره،تنگه بسفر و خليج طلايي ساخته شده است و در قسمت رو به دريا با حصار بيزانس از دريا جدا شده است. اين قصر دروازه هاي متعدد آبي و خشکي دارد. وروديه اين قصر 10 لير است و براي بازديد 3 ساعت وقت لازم دارد. ساختمان هاي متعددي در اين قصر قرار دارند که هر کدام به صورت موزه درآمده اند، مثلا در خزانه بسياري از اشياء قيمتي از جنس طلا و جواهر و همچنين هدايا و يادبودهايي که به سلاطين عثماني تعلق داشته و در آن جا به نمايش گذاشته شده است. همچنين آشپزخانه، حمام، حرمسرا، اقامت گاه ها و چندکوشک قرار دارند.

img_9509

سپس براي نهار به يکي از رستوران هاي مجاور ميدان ايا صوفيه رفتيم و بعد از نهار با تراموا از ايستگاه سلطان احمد  سوار شديم و پس از گذر از روي پل گالاتا و از روي خليج شاخ طلايي در ايستگاه کاباتاش پياده شديم و تا کنار کاخ دولمابچه پياده رفتيم. متاسفانه در اين ساعت کاخ تعطيل بود (ساعت6).

img_0228

سپس به سمت ميدان تقسيم رفتيم و در خيابان استقلال قدم زديم. خياباني که فقط يک تراموا قديمي در آن قرار دارد و در دو طرف آن مغازه هايي که عمدتا فروشگاه هاي لباس هستند  به چشم مي خورند در کوچه هايي که به اين خيابان متصل هستند کافه ها و pubهاي فراواني را مي توان ديد. تا پاسي از شب اين منطقه از استانبول هنوز زنده است و جنب و جوش در آن وجود دارد. شام را در يکي از اين کافه ها خورديم.

10/6/86

صبح به سمت  غرب ادامه مسير داديم. ابتدا وارد اتوبان  اديرنه  شديم و سپس وارد جاده ساحلي شديم که به موازات درياي مرمره قرار داشت .ابتدا وارد شهر تکيرداغ رسيديم. مقداري از مايحتاج  سفر و گاز پيک نيکي را از آن جا خريديم، تيکرداغ شهري ساحلي بود که به شهرهاي ساحلي خودمان شباهت داشت. از تيکرداغ وارد جاده ترانزيتIpsla  که مرز ترکيه و يونان است شديم و سپس از جاده اي فرعي و از ميان کشتزارها به کنار درياي مرمره رسيديم و مسير را تا شهر گليبولو ادامه داديم. قبل از ورود به شهر در پمپ بنزيني توقف کرديم و پس از سوخت گيري نهار را هم آن جا خورديم. در مجاورت پمپ بنزين باغ وحش کوچکي بود  که نيم ساعتي ما را مشغول کرد. بندر گليبولو در کنار تنگه داردانل قرار دارد. از اين بندر مي توان با کشتي به چاناکاله رفت. ما بعد از پرس و جو به سمت شبه جزيره گاليپولو حرکت کرديم. اين شبه جزيره که بين تنگه داردانل و درياي اژه قرار دارد، علاوه بر اين که پارک ملي و منطقه حفاظت شده است تاريخ جالبي دارد و براي مردم ترکيه بسيار مهم است.اين محل در جنگ جهاني اول شاهد رويارويي نيروهاي متخاصم انگليسي، فرانسوي، نيوزلند،استراليايي و هندي  با ارتش ترکيه به فرماندهي آتاتورک بوده است. در اين جنگ تمام عيار که در سال 1915 به وقوع پيوست بيش از 250 هزار نيروي ترک و 250 هزار سرباز مهاجمين تلفات داشتند. در اين شبه جزيره كه حدود 35 کيلومتر طول دارد، 34 قبرستان وجود دارد که در بيشتر آنها يادبودهايي قرار داده شده است

img_9598

.پس از بازديد از تعدادي از اين يادبودها که به قول دوستان مرقدشهدا ناميده شد به سمت شهر اجابت حرکت کرديم. اين شهر کوچک ساحلي در کنار تنگه داردانل قرار دارد و به راحتي مي توان از آن جا شهر چاناکاله را ديد. کشتي هايي که ماشين و مسافر حمل مي کنند مرتبا از آنجا به چاناکاله در تردد هستند. اين سفر حدود 40 دقيقه زمان مي برد.

ما پس از غروب آفتاب از تنگه داردانل عبور کرديم و به شهر زيبا و بندري چاناکاله رسيديم . چيزي که جلب توجه مي کرد ماهيت توريستي اين شهر بود. چاناکاله محلي است كه گردشگراني كه جهت بازديد از شهر باستاني تروي و گاليپولو به اين منطقه مي آيند آن را براي اقامت انتخاب مي کنند. در کنار ساحل تعداد زيادي رستوران  و  pub قرار دارد. در قسمت شرقي بندر اسب چوبي بزرگي که يادبودي از زمان ساخت فيلم تروي است، وجود دارد.

img_9630

ما با خوش شانسي توانستيم پانسيون مرتبي با قيمت 15 ليره براي هر نفر با صبحانه براي اقامت شبانه دست و پا کنيم. چاناکاله بلوار بسيار زيبايي دارد که از مرکز شهر به ساحل ختم مي شود. بيشتر هتل ها و مراكز خريد نيز در کنار همين بلوار قرار دارند در کنار ساحل چند گروه موسيقي را ديديم که به اجراي موسيقي زنده مشغول بودند. گفته شده که سپاه ايران در زمان داريوش اول از اين محل توانست با ايجاد پلي توسط کشتي ها از تنگه داردانل عبور کند. شام را در يکي از كافه هاي کنار ساحل خورديم. جالب اين بود که يکي از گارسون هاي رستوران که خودش يوگوسلاو بود پس از اين که فهميد ما ايراني هستيم بسيار خوشحال شد و ميهمان نوازي ويژه اي به خرج داد.

11/6/86

صبح بعد از خوردن صبحانه گشتي در شهر زديم و به سمت تروی حرکت کرديم، حدود نيم ساعت بعد به منطقه باستاني تروي که جزو مناطق ثبت شده در ليست ميراث جهاني است رسيديم. علاوه بر پول بليط (10لير) 5لير هم بابت پارکينگ پرداخت کرديم. اسب چوبي که در ورودي اين منطقه قرار داشت معرف داستان معروف اسب تراوا بود. اين اسب که نسبت به اسب چاناکاله مدرن تر ساخته شده واقعا شکم خالي بود و با پلکان مي شد به داخل آن رفت.

img_9664

شهر تروي با توجه به حفاري هايي که انجام شده است قدمتي بيش از 5000 ساله دارد ( 3000 سال قبل از ميلاد)، 9 دوره باستاني داشته است که از تروی یک تا نه نامگذاری شده است.در قسمت های مختلف از این منطقه تابلوهای راهنما که علاوه بر توضیح محل و قدمت آن مکان ،تصویری شماتیک از زندگی آن دوره را هم در خود جای داده توضیحات کافی را برای بازدید کننده فراهم می آورد.بازدید از این منطقه باستانی 3ساعت و اندی طول کشید و ما تعدادی گردنبند با نشان اسب تروا به عنوان یادگاری خریدیم و به سپس به سمت جنوب حرکت کردیم. مناظر زیبایی که دريا، درختان زیتون و کوه ها بوجود آورده بودند به سرعت ما را به سواحل کوچوکویو رساند. از اینجا تا شهر ادرمیت ساحل پر بود از پلاژهایی که با چتر و تخت پوشیده شده بود و همچنین به وفور با تابلوهایی به اسم کمپینگ برمیخوردیم. در شهر کوچوکویو موزه ای به نام زیتون دیدیم.این سواحل بیشتر به توریست های محلی اختصاص یافته و کمتر توریست خارجی می توان در آن دید.بعد از شهر ادرمیت ما به منطقه اورن رسیدیم و در محلی به نام برهانیه ساحلی مناسب جهت شنا پیدا کردیم. بعد از آبتنی مطبوعی که بسیار چسبید متوجه شدم آرش با سوئیچ ماشین به داخل آب رفته! حالا مي توان حدس زد دلیل روشن نشدن ماشین اتصالی و اختلال در سیستم امنیتی اتومبیل است. بنابراین تصمیم گرفتیم که بعد از خوردن نهار در هتلی که در کنار ساحل بود،اقامت كنيم .

img_9682

از طرفی ضمن تماس با موسسه اتومبیل کرایه قرار شد که مکانیک از شهر ادرمیت برای بررسی و علت خرابی به محل مراجعه کندکه چند ساعت بعد چنین شد. او نیز اعتقاد داشت که به احتمال زیاد مشکل در سوئیچ ماشین است لذا قرار شد صاحب شرکت از استانبول سوئیچ یدکی را بیاورد.شب به اتفاق بچه ها برای دیدن سواحل و شهر اورن پیاده به راه افتادیم و شهر ساحلی اورن را گشتیم. در یکی از کافه تریاها به عروسی یک گروه محلي برخوردیم که نیم ساعتی به تماشا نشستیم.

12/6/86

صبح كه سوئيچ يدكي آورده شد به سمت جنوب حركت كرديم.شهرهای ساحلی را یکی بعد از دیگری طی کردیم تا به شهر صنعتی ازمیر رسیدیم. شهری که گفته می شد 5/2 میلیون نفر جمعیت دارد که متاسفانه نتوانستیم از شهر بازدید کنیم ولی آن چه که در عبور از این شهر دیدم بندری بزرگ و فعال و همچنین خیابان هايی شلوغ و پر ترافیک بود.بعد از عبور از ازمیر به شهر باستانی سلچوک رسیدیم. قلعه ای به سبک قلعه های روم باستان از دور بر فراز تپه ای به چشم میخورد. در قسمت جنوبی قلعه کلیسای سنت جان و در قسمت دیگر، بنایی قدیمی مربوط به دوره بیزانس که بعد از دوره سلجوقی به مسجد تبدیل شد قرار دارد. خیابان اصلی شهر سنگ فرشی بسیار مرتب و زیبا است.معبد آرتمیس که بقایایی از یک اثر باستانی معروف  و یکی از عجایب هفتگانه است در مجاورت شهر قرار دارد.متاسفانه از این بنا که از حيث اندازه از معبد پارتنون آتن بزرگتر بود جز یک ستون 15متری و تعدادی زیادی ته ستون چیزی باقی نمانده است. بازدید از این بنا مجانی است و حدود نیم ساعت وقت لازم دارد.

img_9708

اِفِسوس یا ایفس یکی دیگر از میراث حهانی است که در 3کیلومتری سلچوک قرار دارد و با جاده ای باریک از آزادراه سلچوک-کوش آداسی جدا می شود. ورودیه پارکینگ 4لیره و ورودیه هر نفر 10 لیره است. این مجموعه عظیم دو درب اصلی دارد. یکی در قسمت شمالی و دیگری در قسمت جنوبی. ما از وروديه در شمالی، ابتدا به قسمت استادیوم وارد شدیم که مربوط به قرن دوم بعد از میلاد است. سپس با گذر از راه کوتاهی به محوطه تئاتر وارد می شویم که بنایی بسیار عظیم و به شکل نیم دایره است که در فاصله سال های 41 تا 117 میلادی ساخته شده است و حدود 25000 نفر گنجایش دارد.

img_9710 img_9817

درهای ورودی به قسمت سن بسیار جالب است به طوری که هنرپیشگان با گذر از دالانی می توانستند هم از قسمت جنوبی و هم از قسمت شمالی وارد محوطه اصلی تئاتر بشوند.

راه مقدس یا مرمری که از تئاتر به سمت جنوب ادامه دارد و به کتابخانه سلسوس ختم می شود. این بنا که حدود 20 متر ارتفاع دارد کتابخانه ای با حدود 12000جلد کتاب بوده و در ورودی آن می توان 4مجسمه حجاری شده را دید.

img_9786 img_9813

برای رسیدن به کتابخانه باید از دروازه آگوستوس گذشت  سپس وارد راه کورتس شد.

img_9813 (1)

در سمت چپ بقایایی از توالت های مردانه رومی را می بینیم همچنین معبد هادريان و  در رو به روی این معبد بنایی وجود دارد که مربوط به خانه های اشرافی بوده و در کف آن کاشی کاری های بسیار زیبایی با نقوش مختلف مثل شکار شیر، تصویری از آپولون و همچنین بر دیوار این اتاق ها نقاشی های مختلفی وجود دارد. نکته قابل توجه برای این قسمت که البته برای ورود به آن باید 10 لیر بپردازید مراقبت بسیار جالب از این بناست، به طوری که بازدیدکنندگان از روي مسیری شیشه ای که هیچ صدمه ای به بنا وارد نکرده عبور می کنند و بدون مزاحمت می توانند از تمامی قسمت ها بازدید کنند.

img_9802

در ادامه راه کورتس به دروازه هرکول که در قرن 14 ساخته شده است می رسیم. در بالای تپه تئاتر ادئون قرار دارد. در طول این مسیر چندين مجسمه مختلف نيز به چشم میخورد.نهایت این مسیر به در جنوبی ختم می شود. دور تا دور این منطقه را دیوار بيزانتین گرفته است.

در خارج از اين مجموعه بنای دیگری به نام هفت خفته گروتر که داستانی مشابه اصحاب کهف داشته اند قرار دارد. بعد از بازدید از افسوس به سمت کوش آداسی حرکت کردیم (این فاصله بیست کیلومتر است.). در شهر کوش آداسی که شهری بسیار توریستی به نظر می رسید ابتدا به دنبال محلی برای اقامت گشتیم که هتلی به نام سوزر را با قیمتی مناسب (نفری 35لیر) پیدا کردیم. بعد از جا به جا شدن ابتدا در استخر هتل کمی آبتنی کردیم و بعد در شهر شروع به گردش کردیم. هتل ما درست در کنار جاده ساحلی و روبروي یک پلاژ قرار داشت. در اتاقی که ما داشتیم دریا و اسکله زیر پای ما بود. چند کشتی تفريحي عظیم الجثه هم در کنار بندر پهلو گرفته بودند.اين كستي ها كه از نقاط مختل اروپا به اين بندر مي آيند معمولا صبح زود وارد شده و شب بندر را ترك مي كنند.قطعا مسافرين مرفح اوقات خوشي را در گشت يك روزه در كوش آداسي خواهند داشت.

img_9834

کوش آداسی خیاباني سنگ فرشی دارد که رفت و آمد اتومبیل در آن ممنوع است و پر است از کافه ها و رستوران های گوناگون به این خیابان “خیابان بارها” گفته میشود. در تمامی این کافه ها تلویزیون های بزرگ مشغول نمایش مسابقات ورزشی و به خصوص فوتبال است. به نظر می رسد این کافه ها از کافه های انگلیسی مدل برداری کرده اند. این کافه ها تا دیر هنگام باز هستند.قلعه كوش آداسي در جزيره كوچكي كه توسط راه باريكي، كه كاربري اسكله كشتي ها و لنجهاي تفريحي را نيز دارد، به ساحل ارتباط دارد .در داخل قلعه رستوران كوچكي وجود دارد.تماشاي شهر كوش آداسي خصوصا در شبها از اين جزيره ديدني است.اين مجموعه من را به ياد داستان تن تن در جزيره سياه انداخت.

img_0110

قايق هاي تفريحي زيادي صبحها از اين بندر به اطراف كوش آداسي مي روند و مي توان به راحتي از آنها استفاده كرد.كافي است يا با كاپيتان كشتي صحبت كنيد يا تور دريايي مناسب خود را از آژانس هاي داخل شهر خريداري كنيد.در نزديكي كوش آداسي(حدودا 10 كيلومتري)پارك آبي بسيار بزرگي به نام آدالند وجود دارد كه با پرداخت 30 YTL ميتوانيد چند ساعتي را صرف انواع بازي هاي آبي بكنيد.

img_9860

در 26 كيلومتري جنوب غربي كوش آداسي پارك ملي ديلك(Dilek) قرار دارد،ورودي آن 28 لير است.در اين پارك جنگلي كه درختان تا كنار ساحل وجود دارند،پلاژهاي خوبي براي آب تني احداث شده است.همچنين منظره كوه، دريا و ساحل آن بسيار ديدني است.ما در قسمتي از پارك چند گراز را ديديم كه مشغول زير و رو كردن سطل زباله بودند.در اين پارك كه فقط از قسمتي از آن مي توان بازديد كرد مسيري نيز براي پياده روي و دوچرخه سواري در نظر گرفته شده است.درست قبل از درب ورودي پارك غار آبي به نام غار زئوس وجود دارد.عمق آب و طول غار بعلت تاريكي درون غار مشخص نيست.برخي افراد داخل غار آبتني نيز مي كنند.

img_9864

ما دو شب در كوش آداسي اقامت كرديم.

14/6/86

به طرف شهر سوكه Soke وسپس آيدين حركت كرديم و پس از عبور از نازلي به شهر دنيزلي رسيديم.در 19 كيلومتري دنيزلي شهر كوچك ولي معروف پاموكاله(قلعه پنبه اي) Pamukkale قرار دارد.اين منطقه بخاطر آب كلسيم دارش معروف است. رسوبات سفيد رنگ كلسيم كه به شكل سنگ تراورتن هستند،منطقه اي بي نظير از استخرچه هاي كم عمق كه به صورت پلكاني قرار دارند را ايجاد كرده اند.(شبيه اين منطقه در پارك Yellow Stone آمريكا وجود دارد.)در مجاور اين پديده طبيعي منحصر به فرد، منطقه اي باستاني به نام هيراپوليس هم وجود دارد.وروديه اين مجموعه كه از طرف سازمان يونسكو به عنوان يكي از مناطق ميراث جهاني معرفي شده است، فقط 5  لير است .

img_0020     img_0009

شهر هيراپوليس داراي كليسا باستاني،آمفي تئاتر رومي،معبد آپولو و بناهاي باستاني ديگر است.استخري كه در كنار اين مجموعه قرار دارد بسيار جالب است.در كف اين استخر سنگريزه هايي وجود دارد تا هنگام قدم گذاردن در آن كف پا صدمه نبيند.در داخل استخر تعدادي از سر ستونها و ستونهاي  و ته ستونهاي باستاني قرار دارد و افرادي كه درآن شنا مي كنند مي توانند بر روي اين ستونهاي سنگي استراحت كنند.آب اين استخر از چشمه اي در كنار استخر تامين مي شود.اين آب معدني، گاز دار و گرم است.وروديه استخر 8 لير است.بازديد كنندگان بسياري از مناطق مختلف جهان در اين مجموعه ديده مي شدند.براي بازديد از مجموعه پاموكاله حداقل 3 ساعت وقت لازم است .

پس از بازديد از منطقه ويژه پاموكاله به سمت شرق مسير را ادامه داديم و پس از عبور از كنار درياچه نيمه خشك آجي گل به شهر دينار رسيديم.جاده جنوبي به سمت آنتاليا مي رود و جاده شمالي به شهر افيون مي رسد.قبل از ورود به شهر افيون،كمربندي وجود دارد كه به سمت كوتاهيا مي رود.البته پيدا كردن جاده اصلي براي ما كمي مشكل بود چون تابلو راهنماي مشخصي نداشت.اين مسير تا نزديك بورسا بعلت تعميرات اساسي بسيار بد است و رانندگي در آن كمي دشوار و خطرناك است.در نيمه شب وارد شهر بزرگ و صنعتي بورسا شديم و فورا شهر را به طرف شهر ساحلي يالووا Yalova ترك كرديم.حدود 2 بامداد به يالووا رسيديم و در مهمانخانه اي نه چندان خوب شب را به سختي به صبح رسانديم

15/6/86

صبح با اولين ferri يالووا را به مقصد استانبول ترك كرديم و 40 دقيقه بعد در حومه شرقي استانبول پياده شديم و با گذر از ميان شهر به مركز خريد جواهر كه مركز خريدي در 6 طبقه و بسيار شيك بود رفتيم.تا بعدازظهر در بوتيك ها و نمايندگي پوشاك مختلف گشتيم.

img_0031

عصر تصميم گرفتيم كه از پارك مينياتوري تركيه كه در قسمت شمالي خليج(Golden Horn)قرار دارد،ديدن كنيم.وروديه پارك 10 لير است و به درخواست افراد بليط هايي مخصوص، جهت بازديدكنندگان خارجي به زبانهاي انگليسي،فرانسوي،تركي،عربي،اسپانيولي صادر مي شود.در اين محوطه زيبا تقريبا بيشتر آثار باستاني و بناهاي مهم تركيه به صورت ماكت و بسيار دقيق ساخته شده اند.همچنين با استفاده از قسمت الكترونيكي بليط مي توان از كيوسكهاي كوچكي كه در مجاورت هر ماكت قرار دارد اطلاعات مفيدي درباره آن بنا بدست آورد.در فروشگاه داخل پارك هم مي توان سوغاتي هاي خوبي به عنوان يادگاري خريداري كرد.تصور شخصي من اين است كه بازديد از اين پارك به اندازه اياصوفيه جالب و شگفت انگيز است.

img_0168   img_0166

گذراندن عصر پايان سفر در كنار پل بسفر و در كنار تنگه بسفر در يكي از كافه هاي  قديمي خالي از لطف نبود.به غير از ما بسياري از ساكنين استانبول هم براي تفريح به اين محل مي آيند.

حدود ساعت 10 شب به فرودگاه سابيها رسيديم و پس از انجام تشريفات خروجي در سالن فرودگاه پس از 3 ساعت تاخير به سمت تهران حركت كرديم.

افشين ايران پور

كانون گردشگران جوان ايران

www.irangardan.ir

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !