خانه / توریسم ورزشی / صعود قله علم شاه

صعود قله علم شاه

فروردین ۸۴

بدون اغراق بلند ترين کوههای شرقی را می توان در استان کرمان جستجو کرد . مجموعه اين سلسله جبال با توجه به موقعيت خود همواره دارای فرصت های ناشناخته ای برای عاشقان طبيعت بوده است .عليرغم سختی ها و مشکلات و طولانی بودن مسير دسترسی – که در عدم ورود بعضی از انسان های مخرب به اين منطقه موثر بوده – ، اين منطقه را در زمره بهترين جاذبه های کوهستانی شهر نخل و کوير و ستاره ها معرفی کرده است .
قله علم شاه به ارتفاع 3741 متر از سطح دريا بلند ترين قله رشته کوه جنوبی و سراسری جبال بارز می باشد که در حدود 60 کيلومتری خاور جيرفت واقع گرديده است . ابتدای اين رشته از مرغک شروع و با طولی نزديک به 250 کيلومتر در منطقه باتلاق جازموريان پايان می يابد . جبال بارز به دليل داشتن گونه های گياهی و جانوری غنی در بخش های پايين دست و بالا دست ارتفاعات اصلی و همچنين وجود مراتع در ميان تشکيلات سنگی گرانيتی در سراسر منطقه از جمله زيباترين مناطق کوهستانی ايران می باشد .
وجود ديواره های بلند و سوزنی های جذاب فنی و شيب های با درجات بالا و آبشار های بلند ، همه و همه از يک کوهستان متنوع و دشوار خبر می دهد . از سويی رويش درختان سروکوهی و سوزنی برگ ها در مساحت زياد عاملی در تثبيت خاک و زيبايی چشمگير محيط و تغييرات اقليمی بوده است . اجرای بهتر صعود به قله ها و مناطق اطراف علم شاه از کرمان به علت مسيرهاي طولاني شهري و کوهستاني نيازمند چهار الی پنج روز زمان است . همچنين مسير های طولانی در تيغه های مختلف و درگيری متناوب ، انجام فعاليت شناسايی دراين منطقه را حايز اهميت کرده است .

alamshah3

آغاز برنامه

ابتدا از ترمينال اصلی کرمان مسير چهار ساعته که حدود 300 کيلو متر می باشد را به سمت جيرفت آغاز می کنيم . جاده ای بس تماشايی که از کوههای بلند جوپار و قفس و ديگر ارتفاعات کرمان عبور کرده و به کوه های کم ارتفاع رنگ در رنگ و دشت های پر بوته سبز رنگ منطقه تهرود منتهی می شود. کمی جلوتر در دور دست نمای جنوبی کوير لوت با طوفان های شن در حرکت در چشم ها ظاهر می گردد .
بخش کوهستانی ده بکری و محمد آباد مسکون که از برف های سخت زمستانی بيدار گشته با درختان غرق در شکوفه اش که در چند کيلومتری ناحيه گرمسيری جيرفت قرار گرفته است به ما خوش آمد می گويد .
به جيرفت می رسيم با جلوه های خاص آن ، درختان اکاليپتوس و از سويی بلندی های کم ارتفاع پيرامون که همچون نعلی شهر را در بغل گرفته است . شهری که به لقب هند ايران شهره يافته و به عنوان بزرگترين منبع توليد محصولات کشاورزی کشور محسوب می شود و با وجود باغ های مرکبات و گلخانه های صيفی جات، نياز مصرف مردم سراسر ايران را در فصل سرد و ديگر فصول تامين می کند .

پس از پرس و جو از اهالی شهر، مسير عنبرآباد را جويا می شويم. شهری که در 25 کيلومتری جنوب جيرفت قرار گرفته است . در نزديکی عنبرآباد و در مسير جاده جيرفت به کهنوج در محلی به نام خرپشت ، يکی از جاده های اصلی ورود به منطقه جبال بارز قرار گرفته که به روستاهای گرم و رودفرق می رسد . جاده ای به طول 35 کيلومتر و عبور به دنيای ديگری از دشت های زرين و نخلستان ها و باغات منطقه . کمی جلو تر می رويم و نيم نگاهی می کنيم به زمين های سبز ديم گندم و ديگر محصولات که گرچه هشت سال متوالی را در خشکی مطلق بسر برده اند ولی امسال جانی ديگر به خود گرفته اند .
به گرم نزديک می شويم . برادران حسين زاده از خانه های کويری خود بيرون آمدند و به مانند اسم روستايشان گرمی و صفا را به ما هديه کردند اين عزيزان با مهربانی و خوشرويی از ما خستگان راه و جاده با نان ، ماست ، چای و خرما پذيرايی کردند و از مشکلات و خوشی های طبيعت و خودشان برای ما درد دل کردند . دقايق قشنگی سپری گشت و سپس زمان جدايی از اين عزيزان فرا رسيد .
لحظات غروب فرا می رسد و راه پايانی شش کيلومتری تا رودفرق در انتظار ماست. از وسيله خبری نيست. کوله ها را بستيم و پياده گام بر روی دشتی سنگی که در اطرافش گل ها و گون های وحشی سر بيرون آورده بود گذاشتيم . در تاريکی به رود فرق رسيديم . سوسوي چراغ ها در بالاتر ها و سر و صدای بچه ها و بزرگان ديده و شنيده می شد و ما بی خبر از جلوه های روستا با هدايت يکی از اهالی شريف در منزل ميرشکاری شبی را به صبح رسانديم .

alamshah4

بامدادی دل انگيز را به سوی شمال دره اصلی و جهت خلاف رودخانه ادامه داديم . همه جا زيبا است و در هر پيچی نسيم رودخانه تا حدی گرمای راهپيمايی را از تن به در می کند و ما مسرور و سر حال به دنبال هدف پيش می رويم . در کمرکش ها و دامنه های دره ساکنين کپر نشين و عشاير مختلفی از توابع جيرفت و عنبرآباد را می ديديم که به دامداری مشغول بودند و هر از گاهی هم سلامی می دادند .
با يک ساعت و نيم پياده روی به اولين دوآب رودخانه برخورد می کنيم . فرم ظاهری کوه ها تغيير يافته و نمای درختچه های سوزنی برگ پديدار می گردد.(*) دره سمت چپ را انتخاب کرده پس از سه ساعت کوهپيمايی مسرت بخش در مسيری که فوق العاده بکر می باشد به آبادی کوچک و باغات کِرور (kerver) می رسيم . استراحتی می کنيم و از دره شرقی به نام طابع حيدر (tabe heydar) که کمتر صعود می شود بالا می رويم . در انتهای دره به گردنه ای به نام سرگردار (sar-e-godar) رسيده و مستقر می شويم . چمنزارهايي در محيطي مسطح با درختان گردو و سرو. قله علم شاه با برف ها و تيغه هاي آلپي خود جلوهاي زيبا به اين محيط بخشيده و از سويي انسان را به اين تفکر وامي دارد که تمام زواياي کوههاي جهان در يک جا جمع شده است.
ساعت 7:30 صبح روز بعد در مسيری که از سمت چپ رودخانه قرار گرفته راهی می شويم . مسير ازآخرين درخت گردو در سمت چپ داخل دره ای غربی ادامه پيدا کرده و به گردنه غربی منتهی می شود سپس سوار بر يال و مخروط اصلی قله می شويم و پس از حدود 6 ساعت بر بلندای بارز می ايستيم .
مسيری که برای صعود در نظر گرفتيم يال سنگی دست راست راه نرمال است که به تيغه هايی متشکل از برف و سنگ منتهی شده و به هولنگ معروف است . صعود اين مسير با درگيری پی در پی با سنگ و يخ همراه بوده و صعودی نيمه دشوار به حساب می آيد . پس از صعود از اين مسير به خط الرأسی بر می خوريم که به قله منتهی می شود . پيمايش اين مسير از محل کمپ تا قله نزديک به 8 ساعت زمان می برد .
ساعت 3 بعد از ظهر مسير برگشت را از شرق قله پی می گيريم و با توجه به کمبود وقت ، از دومين دهليز پر شيب که به دره بيدان منتهی شده و شيبی نزديک به 70 درجه دارد را انتخاب می کنيم . فرودی سخت و تکنيکی که تا پايان شيب حدود 2 ساعت زمان می گيرد و پس از آن ادامه مسير رودخانه تا سرگردار .
پس از 12 ساعت کار فشرده و در ساعت 7:30 غروب و پيش از وداع خورشيد شرق ايران به محل کمپ می رسيم . شبی پرخاطره را در زير ستارگان کوير و طنازی آتش سپری کرده و فردای ديگر با سلامی به آبشار وروار و عکاسی از محيط و منطقه به رود فرق بازگشتيم .

                                  alamshah1     alamshah2

(*) با ادامه مسير دره سمت راست در محل دوآب اول و پس از مدت زماني حدود يک ساعت به محل دوآب دوم رودخانه مي رسيم. در محل دوآب دوم ، مسير دست چپ ورودی به آبشار وروار (vorevar) می باشد که رسيدن به آن حدوداً دو ساعت و نيم طول می کشد . کم کم به آبشاری عظيم و با شکوه با ارتفاعی بالغ بر 90 متر که هر انسانی را به وجد می آورد نزديک می شويم . هوای خنک و فرح بخش اطراف آبشار در گرمای ظهر خستگی را برطرف می کند با نگاهی عميق از فضای آبشار که خروشان و قدرتمند به پايين می ريزد با آبشار وداع می کنيم و از سمت راست حدود دويست متری مانده به آبشار و از مسير پاکوب و طی زمان حدود دو ساعت در محلی کم نظير و تماشايی به نام وروار بالا و محل سر گردنه (sar-e-godar) که زمين های کشاورزی و باغات اهالی رودفرق است مستقر می شويم .

تصوير 1- قله علم شاه از سرگدار
تصوير 2- روستاي گرم
تصوير 3- سرگدار و محل کمپ
تصوير 4- آبشار وروار
عکس ها از حسين نطر

 حسین نظر — www.mountainzone.ir

نظرات بسته اند

برو بالا !