خانه / اخبار گردشگری / قلعه فلك‌الافلاك خرم‌آباد نماد تمبر مشترك ايران و مراكش مي‌شود

قلعه فلك‌الافلاك خرم‌آباد نماد تمبر مشترك ايران و مراكش مي‌شود

معاون فرهنگي و ارتباطات سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري لرستان گفت: قلعه فلك‌الافلاك در خرم‌آباد به عنوان نماد تمبر مشترك ايران و مراكش چاپ مي‌شود.

“محمد عزيزي” در گفت وگو با خبرگزاري جمهوري اسلامي افزود: براساس تفاهم نامه معاونت فرهنگي و ارتباطات سازمان ميراث فرهنگي كشور و مسوولان كشور مراكش، از ميان قلعه‌هاي باستاني و با قدمت، قلعه فلك الافلاك براي چاپ بر روي تمبر انتخاب شده است.

وي اظهار داشت: ازآنجا كه اين قلعه تاريخي داراي قدمت بسياربالا، كاربري مناسب و داشتن سازه معماري با اهميت مي‌باشد، براي اين موضوع در نظر گرفته شده است.

عزيزي يادآور شد: در راستاي مبادله سوژه‌هاي ميراث فرهنگي با ساير كشورها معاونت ميراث فرهنگي كشور در پاسخ به درخواست شوراي تمبر مبني بر انتخاب موضوعي مشترك بين ايران و مراكش، قلعه فلك‌الافلاك خرم‌آباد را به عنوان نماد ايران براي چاپ تمبر مشترك معرفي كرد.

درلرستان كه پيشينه تاريخي ‪ ۴۰‬هزار ساله دارد، آثار تاريخي و باستاني فراواني ازدوره‌هاي گذشته باقي مانده كه از جمله قلعه فلك‌الافلاك است.

اين قلعه در منابع مكتوب، بنامهاي دژ “شاپور خواست”، “سابر خواست” و “خرماباد” و “فلك‌الافلاك” نامگذاري شده است.

مساحت قلعه پنج هزار و ‪ ۳۰۰‬متر مربع است و فضاي داخل بنا بر چهار تالار به نسبت بزرگ حول دو حياط و تعدادي تالار و اتاق تقسيم شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !