خانه / گزارش سفر به سایر کشورها / سال85 / گزارش سفر آذربايجان-باکو

گزارش سفر آذربايجان-باکو

  clip_image002

اين بار تصميم گرفتيم كه سفري به شهر باكو پايتخت كشور آذربايجان داشته باشيم اين كشوركه در گذشته نه چندان دور بخشي از خاك ايران بوده است بزرگاني از شعر ادب ايران در خود پرورانده است. از آن ميان ميتوان به نظامي و علي اكبر صابر از شاعران فارسي زبان اشاره نمود. اصل نام شهر باكو را از كلمه  “بادكوبه” به معناي شهر باد مي دانند كه خود از نفوذ و تاثير زبان فارسي بر اين كشور ترك زبان حكايت دارد.روز دوشنبه 16 مرداد در محل قرار ترمينال غرب 27 نفر از افرادگروه گرد هم آمدند تا با اتوبوس به سمت باكو حركت كنند. اتوبوس با كمي تاخير راس ساعت 11:30شب به سمت آستارا شهرمرزي حركت  خود را آغاز كرد..آستارا سه شنبه 17مرداد85پس از رسيدن به آستارا اعضاي گروه در رستوراني به صرف صبحانه  مشغول شدند و پس از انجام مراحل قانوني در گمرك ايران و گمرك آذربايجان كه زماني طولاني را به خود اختصاص داد  سرانجام وارد كشور آذربايجان شديم. اعضاي گروه خسته از انجام تشريفات گمركي با هيجان از ورود به كشوري ديگر پاي به خاك آذربايجان گذاشتند.

 

جاده آستارا به باكو

كشور آذربايجان كشوري سرسبز و زيباست و جاده آستارا به باكو داراي مناظري زيبا تا حدودي شبيه به منطقه شمال ايران است. پس از دو ساعت از ورود به خاك آذربايجان اعضاي گروه براي صرف ناهار در روستاي ماسالي در رستوراني به نام توراج توقف كردند. اين رستوران كه در فضاي باز و در زير درختان قرار داشت فضايي دلچسب و مناسب براي رفع خستگي سفر طولاني و استراحتي كوتاه بود.

سرانجام گروه پس از شش ساعت طي مسير از آستارا به باكو رسيد.پس از رسيدن به باكو در پارك ملي باكو توقف كرديم تا پس از هماهنگي به محل اقامت خود حركت كنيم.

باكو چهارشنبه 18 مرداد

صبح گروه صبحانه خود را در يك رستوران صرف كرد كه پس از آن  حركت در سطح شهر و ديدار از مراكز گردشي و ديدني شهر را شروع كرديم. يكي از نقاط ديدني و معروف باكو “شهر قديم باکو” است که از طرف يونسکو مورد حمايت قرار دارد و در ليست آثار جهاني ثبت شده است(مثل تخت جمشيد). اطراف شهر با برج و بارو احاطه شده است، يكي از مراكز تاريخي كه در اين ناحيه قرار دارد مجموعه قصر و محل حکومتي شيروانشاهان است. فانوس  دريايي  باكو كه به قلعه دختر نيز معروف است و به عنوان نماد شهر باکو شناخته مي شود نيز در آنجا قرار دارد و از بالاي آن منظره زيبايي از شهر باكو ديده ميشود. ساختمانهاي بلند، اسكله ، بارانداز باكو و ساختمان رياست جمهوري از جمله مكانهايي بودند كه توجه را به خود جلب مي كردند ودر دور دست سكوهاي نفتي در درياي خزر همچون سفي از سربازان خود نمايي مي كردند.

پس از بازگشت از گردش داخل شهر كه تا بعداز ظهر به طول انجاميد گروه به هتل محل اقامت خود منتقل شد.

پنج شنبه 19 مرداد

 

صبح را عده اي ترجيح دادند به جاي استراحت در رختخواب به موزه فرهنگي باکو بروند.موزه در خيابان ساحلي قرار داشت بيشتر اشياء نمايش داده شده در موزه به حکومت و سلسله هاي ايراني تعلق داشت.در آثار جديدتر مي شد خط فارسي را خواند.بيشتر فرشها به نام فرش تبريز نامگذاري شده بود.

ظهر تصميم گرفتيم که به پارک آبي مردکان در شمال شهر باکو برويم. اين مجموعه شامل يك استخر بزرگ با سرسره هاي بازي بود كه به همراه يك كوه بادي در وسط آن كه هر كس شانس خود را براي بالا رفتن از آن امتحان مي كرد، فضايي دلچسب و سرگرم كننده را ايجاد كرده بود. به تاييد بسياري از اعضاي گروه بهترين لحظات سفر در اين استخر رقم خورد.

پس از بازگشت از استخر شب را گروه در يك رستوران ساحلي گذراند.

جمعه 19 مرداد (روز آخر)

جمعه روزي بود كه برنامه سفر به طور دلخواه و آزاد اجرا شد.

تعدادي از نفرات گروه براي گردش و خريد در شهر ماندند و مابقي براي شنا در دريا به منطقه پلاژهاي ساحلي رفتند. يك پلاژساحلي كه با امكانات مناسب (تخت ، سايبان ، دوش و …) بود انتخاب شد تا گروه در اين سفر از ساحل باكو نيز استفاده كرده باشد. ساحل مناسب و ماسه اي به همراه تخت و سايه بان كه امكان استراحت را نيز ايجاد كرده بود موجب شد كه ساعات دلچسبي را در گرماي باكو سپري كنيم.

 

پس از بازگشت از دريا مسافرتي كوتاه در متروي باكو انجام داديم. متروي باكو كه به دليل ساحلي بودن شهر و وجود آب در بستر آن در عمقي بسيار پايين ساخته شده است بسيار ديدني بود.يكي از ايستگاه هاي مترو كه در آن توقفي داشتيم ايستگاه نظامي گنجوي بود. در اين ايستگاه نقاشي هايي به صورت كاشي كاري بر ديوارها نقش بسته بود كه از آن ميتوان به تصوير نظامي و تصاويري مربوط به كتابهاي او اشاره كرد مانند: ليلي و مجنون، خسرو وشيرين، هفت پيكر، اسكندر نامه و …

پس از گردش در محوطه مترو  از ايستگاه  28MAYخارج شديم و وارد ميدان   28MAY(روزاولين استقلال آذربايجان ) شديم.

از اين ميدان به سمت ميدان حيدرعلي اف حركت كرديم. در وسط ميدان مجسمه بزرگ حيدرعلي اف اولين رئيس جمهور و بنيان گذار كشور كنوني آذربايجان قرار داشت. در سمت ديگر ميدان ساختمان بزرگترين سالن بين المللي كنسرت موسيقي آذربايجان و همينطور دانشكده موسيقي باكو قرار داشت.

سرانجام ساعت 10 شب به هتل برگشتيم  جايي كه اتوبوس ما در جلوي هتل، آماده بازگشت به ايران انتظار مارا مي كشيد.

                        مهدي طالبي

کانون گردشگران جوان ايران

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !