خانه / میراث فرهنگی / روستايي مدفون‌شده در نزديكي شهر تميجان

روستايي مدفون‌شده در نزديكي شهر تميجان

گروه بررسي و شناسايي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان گيلان موفق شد، بقاياي يکي از روستاهاي تاريخي مدفون‌شده را در منطقه‌ي «لگ موج» شهرستان املش شناسايي کند.

ولي جهاني ـ کارشناس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان گيلان ـ با اعلام اين مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در گيلان، اظهار داشت: اين محوطه‌ي تاريخي که 30 هکتار مساحت دارد، با نام‌هاي محوطه‌ي لگ موج A و B و تپه‌ي قبرستان تقسيم‌بندي شده است. با توجه به اين‌که روي تپه‌اي واقع شده، احداث جاده از وسط اين محوطه‌ي تاريخي در گذشته سبب شده است، ديواره‌ي جاده با بقايايي از آثار فرهنگي ـ تاريخي مربوط به دوره‌هاي مختلف برخورد كند.

وي افزود: اين بقاياي فرهنگي شامل ديوارهاي سنگي، ديوارهاي آجري و پي بناهاي قديمي است و از آنجا كه سفالينه‌هاي متنوعي در جاي‌جاي اين محوطه‌ي 30 هکتاري پراکنده‌اند، اين احتمال وجود دارد که اين بقايا، بازمانده‌اي از آثار مدفون‌شده‌ي شهر تاريخي تميجان باشند.

او با اشاره به اين‌که شواهد به‌دست آمده به بررسي‌ها و مطالعات پژوهشي بيشتر نياز دارند، بيان کرد: با توجه به اين امر مي‌توان گفت، در صورت بررسي و کاوش‌هاي باستان‌شناسي روي اين محوطه، نتيجه‌ي بسيار خوبي درباره‌ي شهر تاريخي تميجان مي‌توان به‌دست آورد.

سرپرست اداره‌ي ثبت آثار و حرايم سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري گيلان گفت: آثار تاريخي تميجان که در گذشته به‌دست آمده‌اند، در فاصله‌ي چند کيلومتري اين محوطه‌ي تاريخي قرار دارند.

جهاني ادامه داد: تميجان يکي از شهرهاي معروف دوران صفويه بوده که به‌عنوان مرکز حکومت رانکوه محسوب مي‌شده كه ضرابخانه، مسجد، پل و بناهاي ارزشمندي داشته و در دوره‌ي صفويه در اوج شکوفايي بوده است.

وي افزود: در متون تاريخي بارها درباره‌ي اين منطقه ذکري به ميان آمده است و از آنجا که کل اين محوطه در محاصره‌ي زمين‌هاي زراعي، باغ‌هاي چاي و شاليزار است، بخش عمده‌اي از اين آثار در اثر تسطيح تخريب شده‌اند.

اين باستان‌شناس توضيح داد: بيشتر پژوهشگران بر اين عقيده بودند که شهر تاريخي تميجان به‌دليل موقعيت جغرافيايي و شرايط جوي آب و هوا تخريب شده و آثاري از آن به‌جا مانده است؛ ولي با توجه به بررسي‌هاي انجام‌شده در چند ماه گذشته، خوشبختانه آثار و شواهد بيشتري درباره‌ي شهر تاريخي تميجان در اين منطقه شناسايي شده‌اند.

سرپرست اداره‌ي ثبت آثار و حرايم سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري گيلان اضافه كرد: به‌زودي آثار تاريخي شناسايي‌شده در اين محوطه با نام «آثار مدفون‌شده شهر تاريخي تميجان» در فهرست آثار ملي به ثبت خواهند رسيد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

نظرات بسته اند

برو بالا !